شگفت انگیز های جمانه !!

خرما میوه ای کوچک اما با فواید فراوان و بزرگ

//خرما میوه ای کوچک اما با فواید فراوان و بزرگ

خرما میوه ای کوچک اما با فواید فراوان و بزرگ

خرما میوه ای کوچک اما با فواید فراوان و بزرگ ، شاید این ساده ترین تعریف از این میوه ی جادویی باشد . نخل خرما به طور عمده در مناطق خشک مانند شرق میانه  وبخش هایی از کالیفرنیا رشد می کند. این میوه لذیذ به هر دو شکل خشک و تازه مورد استفاده قرار می گیرد که مصرف آن سهم مهمی در تغذیه افراد به شمار می اید. خرما کمی سخت جویده می شود اما شیرینی و فایده آن ارزش این کمی بیشتر جویدن را دارد . در این مقاله سعی داریم شما را در ابتدا با مواد مغذی موجود در خرما آشنا نماییم و سپس درباره تاثیر مصرف این میوه بر پیشگیری و درمان بیماری های مختلف بحث نماییم :

مواد مغذی موجود در خرما :

ویتامین ها : خرماها منبع غنی انتی اکسیدان ها و ویتامین ها هستند به عنوان مثال ویتامین a e c وهمچنین ویتامین های گروه b را شامل می شود٬به علاوه مهمترین میوه ی مغذی هستند که منیریم ٬ ‍‍‍کلسیم٬ اهن٬ مس٬پتاسیم به مقدار بسیار فراوان در خود جای داده اند .

فیبر : خرما یک منبع عالی از فیبر هست وجود فیبر در خرما سبب درمان یبوست می شود ، اگر شما هم مدام دچار یبوست می شوید و دستگاه گوارش و روده تان عملکرد خوبی ندارد ، خرما و مصرف آن به درمان این مشکل خیلی کمک می کند.درواقع خرما درمان طبیعی و موثری برای این مشکل است چون نه تنها حاوی مقادیر زیادی فیبر است بلکه ثابت شده که مصرف مداوم و به اندازه خرما جنبش روده و فعالیت آن را افزایش می دهد. انها به جلوگیری از سرطان روده و چاقی کمک می کند٬به این دلیل برای جلوگیری از چاقی تاثیر گذار است که انرژی وقندی که در خرما وجود دارد باعث کم شدن اشتها می شود٬از طرف دیگر گفته شد به درمان یبوست کمک می کند که میتوان ان را یک شب یا ۲۴ ساعت در اب گذاشت وفردا صبح خرمای خیس شده و اب خرما میل کرد.

کربوهیدرات ها : اگر یک فنجان را در نظر بگیریم حدود ۱۰۰ گرم خرما را شامل می شود که توصیه می شودیک انسان بالغ با فعالیت روزانه  ٬حدود ۵۰ گرم را می تواند استفاده کند و به همین دلیل خرما منبع اصلی انرژی برای بدن هستند.

همچنین خرما حاوی مقادیر چشمگیری گلوکز، فروکتوز و قند طبیعی یا ساکاروز است و این یعنی خرما انرژی مورد نیاز شما را خیلی سریع تامین می کند . اگر در طول روز بسیار بدون انرژی و بی حال می شوید ، خرما آن سطح از انرژی مورد نیاز را در قالب یک میان وعده سالم به شما می دهد. می توانید خرما را با غذا بخورید ،یا می توانید به عنوان شیرین کننده در اسموتی ها از آن استفاده کنید ، یا با نوشیدنی دلخواهتان آن را بخورید.

. خرما و  خواص آنتی بیوتیکی است

خرما انواع مختلفی دارد و ثابت شده که انواع خاصی از خرما دارای  مقادیر چشمگیری آنتی بیوتیک هست حتی در برخی از انواع آن  این میزان ۵۰ درصد از آمپی سیلین نیز بیشتر است.

خرما و تقویت  سیستم قلب و عروق

خرما می تواند سطح کلسترول غیر مفید و بد خون را به میزان قابل توجهی کاهش دهد علاوه بر این خرما میزان انسداد پلاک ها در شریان را نیز کاهش داده و لاعث می شود پمپاژ خون در بدن بهتر انجام شود بنابراین برای سیستم قلب و عروق و شریان های بدن بسیار مفید است.

خرما و انرژی فوق العاده

خرما خاوی مقادیر چشمگیری گلوکز، فروکتوز و قند طبیعی یا ساکاروز است و این یعنی خرما انرژی مورد نیاز شما را خیلی سریع تامین می کند . اگر در طول روز بسیار بدون انرژی و بی حال می شوید ، خرما آن سطح از انرژی مورد نیاز را در قالب یک میان وعده سالم به شما می دهد. می توانید خرما را با غذا بخورید ،یا می توانید به عنوان شیرین کننده در اسموتی ها از آن استفاده کنید ، یا با نوشیدنی دلخواهتان آن را بخورید.

  1. خرما و کاهش فشار خون

خوردن خرما می تواند به افرادی که از فشارخون بالا رنج می برند کمک کند تا فشارخونشان را در سطح متعادلی نگه دارند.خرما حاوی مواد معدنی مانند ، پتاسیم و منیزیم است که هردو به کاهش فشار خون و تنظیم آن کمک می کنند.

  1. خرما و دوران بارداری

تحقیقات دانشگاهی نشان می دهد که خوردن خرما در چهارهفته آخر بارداری به طرز قابل توجهی درد زایمان و عوارض مخرب بارداری و زایمان را کاهش داده و برای جنین نیز بسیار مفید است.

  1. خرما و کاهش خطر سکته

محققان دانشگاه های آمریکا و کلینیک تغذیه بالینی آمریکا (American Journal of Clinical Nutrition) طی تحقیقات زیادی که در مدت زمان ۱۴ سال روی بیماران و داوطلبان مختلف انجام داده اند ،به این نتیجه رسیده اند که خرما به دلیل دارا بودن مقادیر زیاد منیزیم ، خطر سکته را ۱۰ درصد کاهش می دهد.

 

  1. خرما و فقر آهن

افرادی که از آنمی یا کم خونی شدید یا حتی کم رنج میبرند می تواند بخش اعظمی از نیازشان به آهن را با خوردن خرما تامین کنند ،علاوه بر این به این افراد اغلب توصیه می شود در رژیم غذایی خود از میوه های بیشتری استفاده کنند زیرا میوه ها منابع خوبی از آهن هستند.

  1. خرما و تاخیر در روند پیری

خرما منبع غنی از آنتی اکسیدان است ، که با آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد به پوست و سایر سلول ها مبارزه می کند و خرما  با داشتن مقادیر زیاد از این ماده ضروری روند پیری پوست را به تعویق میاندازد.علاوه برا این با از بین بردن رادیکال های آزاد در بدن و سلول های ناسالم ، از بروز سرطان نیز جلوگیری می کند.

  1. خرما و استخوان های قوی

خرما محتوای مواد معدنی بسیار زیاد و متنوعی  است از جمله منیزیم، مس، سلنیوم و کلسیم است که همه این مواد برای داشتن استخوان های قوی و محکم در بدن لازم است.

توسط | ۱۳۹۶/۱۲/۲۳ ۱۱:۲۲:۴۴ اسفند ۲۳ام, ۱۳۹۶|خرما دسته بندی ها|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .